Výstava bábik v Őrségu (Ivánc, Národný park Őrség, Maďarsko)

Frissítve: 2019. ápr 30.

Ľudová umelkyňa Rózsa Guba usporadúva v obci Ivánc, nachádzajúcej sa „v bráne” Národného parku Őrség, výstavu bábik pozostávajúcu z približne 100 kusov miniatúrnych makiet vlastnoručne vyrobených bábik. Za pomoci vystavených diel pred nami prakticky ožijú historické postavy, možno menej známe ľudové odevy a kroje viacerých európskych krajín, ako aj mnoho, dnes už väčšinou zabudnutých momentov a výjavov maďarských ľudových zvyklostí.

Výstava je verejná, záujemcovia si ju môžu bezplatne pozrieť každý júnový víkend 2019, v piatok v čase od 14.00 do 18.00 hod., v sobotu a v nedeľu v čase od 11.00 – 18.00 hod.

Návštevníkom, ktorí prichádzajú z väčšej vzdialenosti, a ktorí majú radi väčší „rozruch” odporúčame posledný júnový víkend, t.j. 28-29-30. júna, v tomto termíne sa zároveň koná aj medzinárodne známy jarmok v Őrségu, ktorý sa koná v susednej obci vzdialenej iba 14 km od výstavy bábik.

V blízkosti obce Ivánc smerom na Felsőmarác sa nachádza turistami ešte pomerne málo objavený, o to však nádhernejší Parkový les Himfai, ktorý odporúčame na doobedňajší relax. V obci Ivánc stojí za pozornosť katolícky kostol Svätého Mikuláša, ktorý je postavený v Európe pomerne zriedkavom tzv. „americkom architektonickom štýle”, ako aj Pamätný park Sigray, v ktorom sa nachádza aj 200 ročná socha mučeníka Jána Nepomuckého. Milovníkom skvelej pálenky vieme odporučiť Pálenicu Őrvidéki, nachádzajúcu sa tiež v obci Ivánc.

AUTORKA

Rózsa Marozsyné Guba – sa narodila v roku 1951 na maďarskej nížine Alföld. V roku 1985 získala titul ľudovej umelkyne krojových bábik. Spracovala a zároveň posudzovala najznámejšie ľudové kroje z jednotlivých regiónov Maďarska. Napríklad ľudové kroje regiónov Sárköz a Kalocsa do začiatku 19. storočia, a mnohé ľudové kroje regiónov Baranya, Dunántúl (Zadunajsko), Alföld a Palócföld. Väčšinu svojich diel vyrábala pre japonský trh, ale možno ich nájsť prakticky po celom svete. Jej diela predstavovali súčasť mnohých „medzištátnych” darčekov v 80.-tych rokoch, nachádzajú sa napríklad aj zbierkach kancelára Helmuta Kohla či Fidela Castra.

V súčasnosti pracuje na príprave takej výstavy makiet, ktoré nielen stvárňujú ľudové odevy daného regiónu a daného obdobia, ale zároveň vyzdvihujú a vracajú návštevníkom rozhodujúce ľudové tradície, historické osobnosti a náboženské momenty Európy.

Adresa: Maďarsko, 9931 Ivánc, Kossuth L. Ulica 67.

Otvorené jún 2019: piatok od 14:00 do 18:00 Sobota-Nedeľa 11.00 - 18.00

Info: +36 70 2764600